Mé malé štěstí

Souběh událostí konce roku 2016 zapříčinil, že jsem se začal spolupodílet na činnosti nadace Šťastné Česko. Myšlenky podpory štěstí oslovují něco uvnitř mě, co nemá s logikou nic společného, ale opravdu hodně mě to baví. Štěstí pro mě je něco, o co se musím sám postarat, vlastním tvůrčím procesem stvořit a v každém okamžiku TEĎ prožít.

Dlouho jsem pracoval pro velké společnosti s jasně danými procesy a strukturami. Mým úkolem bylo v čase změny hledat nová paradigmata tak, aby se procesy přenastavily a všichni zúčastnění zase mohli v klidu pokračovat ve své práci v novém nastavení.

Moje činnost byla velmi radikální ve výsledcích a přitom konzervativní ve svém provedení. Vždy v obleku, zcela profesionální až odtažitý. Rodina a děti do tohoto světa nepatřily.

Pak přišlo Šťastné Česko a já jsem pochopil, že to jde dělat i jinak. Měl jsem mít skype call v úzkém kruhu. Volal jsem dopředu Ctiradovi, že hlídám, jestli nevadí, že nám bude pomáhat náš skoro 2 letý synek. Ctirad se usmál a řekl mi, že to je v pohodě. Nějak se mi to nezdálo, nevěřil jsem mu, zvyk je železná košile.

Nastal den, kdy jsme si měli volat. Kromě synka mi doma zůstala i dcera a já si říkal: „Jak tohle dopadne?“ Začali jsme s hovorem, naplánoval jsem měření indexu štěstí a seznámil zúčastněné s navrhovaným postupem.

Do toho nám na přeskáčku skákaly obě děti. Bylo to přesně, jak mi Ctirad řekl. Naprosto v pohodě. Když děti něco potřebovaly, prostě náš rozhovor na chvíli ustal a během pár minut pokračoval dál tam, kde jsme skončili.

Nevěděl jsem, že je to možné a tím to bylo silnější. Netušil jsem, že jsou lidé, kteří respektují rodinu, děti a přitom můžeme řešit důležité věci. Pro mě, zkušenost s týmem ŠČ znamená obrovský dar, že má smysl věnovat svoji energii něčemu tak údajně pomíjivému, jako je štěstí.

Uvědomil jsem si, že k prožití pocitu šťastného člověka stačí velmi málo. Pro mě to byl jeden skype call se skvělými lidmi, kteří si přejí, abychom v České Republice byli šťastnější. V mém případě se to na tuhle vzácnou chvilku podařilo a vím, že se bude dařit i do budoucna.

Zkuste to taky. Zkuste dělat věci jinak a uvidíte, že nás je víc než si myslíme. Jen o sobě zatím nevíme.

Jindřich Ertner

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.